Jeśli zastanawiacie się, jak zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą albo szukacie sposobów, by jazda była bardziej komfortowa, przed wami najbardziej...
Kiedyś nie było prawnego wymogu, żeby kierowcy autobusów zatrzymywali się przed przejazdami. Na pewno to robili, żeby sprawdzić, czy nie nadjeżdża jakiś pociąg. Ale gdy widoczność jest utrudniona, na przykład w wyniku gęstej mgły czy śnieżycy, ta metoda może być całkowicie nieprzydatna.
Wszystko zmieniło się w latach trzydziestych, choć w dalszym ciągu nie było idealnie. W tamtym czasie obowiązek sprawdzania torów był powierzany uczniowi oznaczonemu jako „obserwator” podczas każdego kursu. Obserwator wysiadał z autobusu i spoglądał w obie strony przejazdu. Funkcja ta obowiązywała do momentu, w którym słusznie stwierdzono, że na barkach młodych ludzi spoczywała za duża odpowiedzialność.
CZAS:
Dlaczego kierowcy autobusów otwierają drzwi 0:48
Dodatkowe środki bezpieczeństwa 2:10
Dlaczego autobusy szkolne w Stanach są żółte? 2:40
Dlaczego dachy tych autobusów są białe? 3:15
Dlaczego szyby są przyciemnione? 3:48
Dlaczego kierownica jest tak duża? 4:09
Dlaczego nie ma w nich pasów bezpieczeństwa? 4:45
🚍 Najbardziej fascynujące fakty 🚍 5:32
#autobusy #autobusyszkolne #jasnastrona
STRESZCZENIE:
– Wszystko sprowadza się do bezpieczeństwa i wniosków wyciągniętych z popełnionych błędów. Dzięki otwartym drzwiom i uchylonemu oknu, kierowca ma większe szanse na dostrzeżenie zbliżającego się pociągu w oddali.
– Poza zatrzymaniem się przed przejazdem w odległości od półtora do czterech i pół metra (plus otwarciem drzwi i okna), kierowcy muszą wyłączyć wszelkie rozpraszające źródła dźwięku, w tym radio czy nawiew.
– Biały kolor o wiele lepiej odbija światło słoneczne, dzięki czemu wnętrze pojazdu jest chłodniejsze o 5,6°C.
– Czarny odcień zapobiega wpadaniu ciepła do środka latem, a zimą zatrzymuje to ciepło.
– Większość autobusów nie jest zaopatrzone we wspomaganie kierownicy. Zwykle pomaga ono kierowcom skręcić koła przy użyciu mniejszej siły. Autobusy go nie mają, ponieważ zawsze jest ryzyko, że mógłby nie zadziałać.
– Póki co w ośmiu stanach USA wymogiem prawnym jest, aby autobusy szkolne były zaopatrzone w pasy. Niektóre dzielnice mają wolność wyboru i same mogą zdecydować, czy ten środek bezpieczeństwa jest konieczny.
– W samych Stanach jeździ obecnie 427 000 autobusów.
– Jeśli marzy wam się kupno autobusu szkolnego z prawdziwego zdarzenia, wystarczy wejść na eBaya. Znajdziecie tam pojazdy za około 10 000 zł.
– Przeciętna prędkość szkolnego autobusu wynosi 105 km/h (choć ograniczenia dla nich są zwykle o wiele niższe).
– Największy na świecie autobus to Neoplan Jumbocruiser. Choć został wycofany z produkcji w 1992 r., to nie można powiedzieć, że był zawodny.
– Pierwsze autobusy były w zasadzie konnymi bryczkami pod koniec XIX w. Były oznaczone tabliczką z napisem „Szkoła Publiczna” i zawoziły do szkół dzieci, które mieszkały w dalszych zakątkach kraju. (Większość dzieci w tamtych czasach wciąż chodziło do szkoły piechotą)
– Według American School Bus Council, autobusy oszczędzają niemal 22 miliardy złotych rocznie.
– Autobusy są także przyjazne dla środowiska. Gdyby wszystkie dzieci w Stanach jeździły do szkoły autobusami, przyniosłoby to oszczędność ponad 7,5 miliarda litrów paliwa.
– Z jednego raportu szkolnego wynikło, że uczniowie jeżdżący do szkoły autobusami rzadziej spóźniają się na lekcje.
– Są pewne korzyści z bycia kierowcą autobusu. Zdarza się, że dostają oni darmowe wejścia do różnych miejsc podczas wycieczek.
Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru
___
Subskrybuj Jasną Stronę
https://bit.ly/2n9VrJj
___
Zasubskrybuj nasze kanały:
5-minutowe Sztuczki
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE
https://bit.ly/2J3Cdis
Jeśli zastanawiacie się, jak zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą albo szukacie sposobów, by jazda była bardziej komfortowa, przed wami najbardziej...
Nowoczesne samochody wyposażone są w szereg systemów wspomagających kierowcę, dzięki czemu kierowanie pojazdem jest bezpieczniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Przeciwblokujący układ...